E-Learning & Trainng Solutions International Conference and ExpoLearnx Asia Pacific
Home
About Learnx Foundation
Event Overview
Download Brochure
Who Should Attend
Conference Fees
Registration Options
Expo Free Registration
Become a Speaker
Become a Sponsor
Become an Exhibitor
Exhibitor Floor Plan
2013 Awards Winners
2012 Awards Winners
2011 Awards Winners
2010 Awards Winners
2009 Award Winners
2008 Award Winners
Previous Delegations
Hotel & Travel
Contact Details
Videos
Other Events
   
     
     
     
 
Best Talent Best Services
Learning Leader Best Training Provider
Platinum: Dan Tohill, Inspire Group, NZ Platinum: SkillSoft
Best Learning Leader Blog Gold: e3Learning
Platinum: Ryan Tracey, AMP Gold: The Maura Fay Group
Platinum: Ainslie Hunter, Courses That Matter Gold: BCA National
Best Training Manager Best Training Venue
Platinum: Michael Sebastian, Fleet Partners Platinum: Melbourne Conference & Training Centre
Gold: Veronica Reilly, V Training Gold: Cliftons, Wellington, NZ
Gold: Vicki King, B Online Learning  
Best Training Team Best Practices
Platinum: Philips Dynalite Training Academy  Best use of Social Learning Tools
Gold: Tallisman Pty Ltd Platinum: QBE & 2and2
Young Learning Leader (Female) Gold: B Online Learning
Platinum: Anna Hudson, BCI Australia Best Bespoke Learning Solution
Gold: Samantha Harrington McFeeter, PrimEd Pty Ltd Platinum: NPS: Better choices, Better health
Gold: Kerri Blackstone, MCI Platinum: Bupa Australia
Young Learning Leader (Male) Gold: Attorney General's Dept & Evolve Studios
Platinum: Jason Ash, MRWED Gold: NSW Dept P/C & Evolve Studios & Magneto Communications
Best Instructional Designer Best Blended Learning Solution
Platinum: Tonia Forlani & Dawn Lykert, The eLearning eXperts Platinum: Santos & Nine Lanterns
Best Graphic Designer Gold: Dept of Immigration and Citizenship
Platinum: Grant Purtle, e3Learning Gold: A&G Training
Gold, Lou Wallace, Inspire Group, NZ Gold: Bupa Australia
Best Multimedia Designer Best E-learning Implementation on a Budget
Platinum: Marcel Braghetto, Suncorp Academy Platinum: Amalgamated Holdings Ltd & eLearning Products
Best IT Trainer Best Learning Innovation Technology
Platinum: Brad Tallis, Tallisman Pty Ltd Platinum: Raptivity
  Gold: Kenshido Int 
Green Training Award  Best Online Learning Solution
Learning with the Environment in Mind  Platinum: BHP Billiton Mitsubishi Alliance & TheCyberInstitute
Platinum: Ausgrid & OpenLearn Gold: Dept of Immigration and Citizenship
Platinum: 2and2 & Change2  Gold: Westpac Bank & Online Learning Australia & Media Farm
Gold: Lend Lease & Change2 & 2and2
Best in Class Technologies Best Online Tutorial Training Program
Best Assessment Tool Platinum: Australian Sports Anti-Doping Authority
Platinum: Questionmark Perception Platinum: Hudson Australia
Gold: Raptivity Best Coaching / Mentor Training Program
Best LMS/Hosted Platinum: NSW Family and Community Services & Mentoring Works
Platimum: CourseMIll - ITC Learning Gold: Superpartners
Gold: LearnFlex - Operitel Best Compliance Training Program
Gold: LearnForce - e3Learning Platinum: Air New Zealand & SAFETRAC
Best Rapid E-learning Tool Gold: Fosters Group & Blake Dawson Technology
Platinum: Atlantic Link Content Point Gold: National Safety Council of Australia & e3Learning
Gold: Lectora   Gold: Lion Nathan National Foods & Savv-e
Best Authoring Tool Best Distance Learning Program
Platinum: Lectora Platinum: Commonwealth Bank of Australia
Gold: Atlantic Link Content Point Best Frontline Management Training Program
Gold: Smart Builder Platinum: Origin Energy P/C & Aspin Group eLearning Development
Best Presentation Tool Gold: Commonwealth Bank of Australia
Platinum: Blackboard Collaborate Gold: Michael Hill & Workstar 
Gold: Microsoft Powerpoint Best Leadership Training Program
Best Virtual Classroom Platinum: Ministry for the Environment, NZ & Inspire Group, NZ
Platinum: Adobe Connect Gold: TSAEP & Happening People
Gold: WebEx TrainingCentre Gold: VM Learning
Best Webinar Solution Gold: MCI
Platinum: Citrix GoToMeeting Best use of Game Based Learning Technology
Gold: Adobe Connect Platinum: The Skills Institute Tasmania & Sprout Labs
Best Simulation Solution  Best Employee Induction Training Program
Platinum: Kaplan Learning Technologies STT Trainer Platinum: Jeanswest
Gold: Raptivity Gold: BHP Billiton Mitsubishi Alliance & TheCyberInstitute
  Gold: ES Onboarding - Commonwealth Bank of Australia
  Gold: Santos & Nine Lanterns
  Best Partnership in a Training Program
  Platinum: Suncorp Academy & Guidewire
  Platinum: TSAEP & Happening People
  Gold: NSW Family and Community Services & TAFE NSW Business
  Gold: Westpac Bank & Online Learning Australia & Media Farm
  Gold: A&G Training & iSelect Insurance
  Best use of Mobile Learning Technology
  Platinum: NSW AMES & Tata Interactive Systems
  Best Sales Training Program
  Platinum: Electrolux & Workstar
  Best Safety Training Program
  Platinum: University of NSW & e3Learning
  Platinum: BHP Billition Misubishi Alliance & TheCyberInstitute
  Gold: Commonwealth Bank of Australia
  Gold: Amalgamated Holdings Ltd & eLearning Products
  Best use of Video in a Training Program
  Platinum: Westpac Bank & Online Learning Australia & Media Farm 
  Gold: Sydney Water & Tallisman Pty Ltd
  Gold: The Skills Institute Tasmania & Sprout Labs 
  Gold: OurBizniss
  Best Workplace Trainer Training Program
  Platinum: MCI
 
     
 

Copyright Learnx 2012 ©
Website created and designed by  Efex Graphic Design